do I find out a cost break down for fills or full sets?

Right here! Alice, a long time member of the NailTech Mailing List, did the math and is happy to share it.

Price Breakdown of Nail Products

Tips: Formation, Velocity, & Eclipse $36.96 per 360 count tray
$36.95 divided by 360 = 0.102
.10 cents per tip

Retention +
$69.95 per 32 oz. Container
$69.95 divided by 32 = $2.19 per oz
$2.19 divided by 4 = 0.5475
.55 cents per service
*measured out we use oz of retention per fill and full set

Perfect Powders
$122.95 per 32 oz container
$122.95 divided by 32 = $3.84 per oz
$3.84 divided by 4 = 0.09605
.96 cents per service
*measured out we use approximately oz of powder per fill and full set

Scrub Fresh
$20.00 per 32 oz container
$20.00 divided by 32 = .63
.63 divided by 4= .15
.15 cents per service

Solar Oil
$20.00 per 4 oz bottle
$20.00 divided by 100 = .20
1 dropper full is LESS THAN teaspoon.
More than likely you can service 100 clients with one 4 oz bottle of Solar Oil.
Since the amount used is somewhat questionable Ive added .05 cents
.25 cents per service

Acetone
1 Gallon of acetone = $11.75
128 oz in 1 gallon
$11.75 divided by 128 = .0917
.0917 divided by .5 = .05
.05 cents per service

Nail Wipes
200 nail wipes per sleeve at $2.70
$2.70 divided by 200 = .0135 per wipe
.01 cent per wipe

Table Towels
1 Case of table towels contains 10 packs of 50
1 Case $10.08
$10.08 divided by 10 = $1.08
$1.08 divided by 50 = .020
.02 cents per towel

PST Towels
1 Case of PST towels contains 8 packs of 125 towels
1 case $23.24
$23.24 divided by 8 = $2.91 per package
$2.91 divided by 125 = .023 per towel
.02 cents per PST towel

Polish
Essie $3.00 per bottle
OPI $3.5 per bottle
Approx. 20 applications per bottle
Essie: $3.00 divided by 20 = .15
OPI: $3.50 divided by 20 = .175
Essie : .15 cents per application
OPI: .18 cents per application

IBD Nail Glue
.99 cents per tube
Approx. 15 full sets per tube?
.99 divided by 15 = 0.066
.07 cents per service

Full Set Application Cost Breakdown

Full set of tips @ .10 cents/tip $1.00
Retention+ oz .60
Perfect Powders oz .96
Scrub Fresh oz .16
Solar Oil .25
Acetone .02
Nail Wipes 3 wipes .03
Table Towels .02
PST Towels 3 towels .03
$3.07 Sub total

Polish Essie .15
Top Coat .25
$3.47 Total

Full Set $3.07
Polish OPI .18
Top Coat .25
$3.50 Total

Full Set $3.07
Gel Overlay .19
$3.26 Total
With Essie Polish & Gel overlay $3.41
With OPI Polish & Gel overlay $3.44

Rebalance Cost Breakdown

Retention + oz .55
Perfect Powders oz .96
Scrub Fresh .16
Solar Oil .25
Acetone .02
Nail Wipes 3 wipes .03
Table Towels .02
PST Towels 3 towels .03
$2.02 Sub Total

Rebalance $2.02
Polish Essie .15
Top Coat .25
$2.42 Sub Total

Rebalance $2.02
Polish OPI .18
Top Coat .25
$2.45 Sub Total

Rebalance $2.02
Gel Overlay .19
$2.21 Sub Total

With Essie Polish & Gel Overlay $2.36
With OPI polish & Gel Overlay $2.39


Related Topics:
do I find the Recipe page?
ca I find info on choosing a school?
do I get MSDS sheets for my products?
do I list my salon or merchandise for sale?
do I find information about doing nails while pregnant?
do I get a mentor to help me improve my skills?
do I find a particular product I am having trouble locating it at my normal sources.
learn more about using the computer?
do I find a beauty school?
do I buy or subscribe to the magazines for a nail tech?
do I find a list of classes being offered in my area?
do I find information about how much I can expect to earn?
do I find out when a trade show is scheduled?
can I find decals for sports teams, NASCAR, and Harley Davidson?
do I post a Networking Event I am planning?