BeautyTech Forums

Full Version: What would you expect to pay for....
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
How much would you expect or be willing to pay for an intensive hands on 6 hour class on gel nails?
What about a two day class.. 6 hours each day? You would come out knowing all the ins and out of gel nails.

Thanks!
$50 for a one day gel class is what YN charges - and that includes lunch, so I can't imagine paying more than that.
Liz, this makes me smile! It's like asking consumers what they expect to pay for a full set of gels; some would say $10, and others would say $100. It's all about the quality Wink
That would depend on if I was providing all the supplies for myself in the class or the educator was suppling it.
(01-26-2012, 02:40 AM)PrecisionNails Wrote: [ -> ]Liz, this makes me smile! It's like asking consumers what they expect to pay for a full set of gels; some would say $10, and others would say $100. It's all about the quality Wink

This is so true! Also, if you think about it your end goal is different than YN, in that they want people to get hooked on their products and you are likely wanting to offer classes as an income stream. I'm guessing they don't earn that much from the entry fee, but earn at the back end.

One other thing, I travel 1400 miles round trip a couple times a year to take that $50 class lol.
I wish i could take a gel class. I dont have the time or income to travel across country to take a one day class. Its too bad YN doesnt come to Kansas City or somewhere close by. i would travel to KCMO or KCKS any day to take their class. i am watching their videos online but still not offering full sets until i know they are perfec(in my eyes).
Since I'm in the process of trying to convert to mostly gel only, I would be willing to pay $100 dollars for a gel course per day without the expense of travel. If I have to travel, book a hotel, make daycare arrangements...ect. I would want to pay less of course Smile
Is that a private one-on-one class, or a classroom full of other students? That affects the price, too Smile
(01-26-2012, 08:06 PM)scratchmyback Wrote: [ -> ]Is that a private one-on-one class, or a classroom full of other students? That affects the price, too Smile

It would most likely have several students. Around 10... there is a good chance there may be two educators.

Now this is all hypothetical... I have just been thinking.
If it included products to use, 200 for a two day is what TT charges. If the kit with a light was offered for purchase at a deep discount that would make me more intrigued especially if the discounted price was advertised. I like LE but I have no idea how to use it. Ten minutes with someone at Orlando isn't enough to make me want to invest. For one day 75.00ish.
I would be willing to pay 100.00 for two if possible. I know i have to pay for a flight and room. So that would run me about 350.00 or better not including the class. I wish there were something closer to me and i would pay 200.00 for a two class without having to travel far I live in Sailsbury Md. Nothing never comes close to here. It's too slow But i love to learn
I would love to have someone near Austin doing this. $50 would be what I'd pay.
Well i'm in NYC and I would think itd be around 100-125.